Oceňování majetku
Po jaký účel potřebujete ocenit nemovitost?
hypoteční účely, získání úvěru
vlastní přehled o tržní hodnotě
vypořádání spoluvlastnictví (SJM, podílové spoluvlastnictví)
vypořádání pozůstalosti
směna nemovité věci
nepeněžitý vklad do majetku firmy
exekuce, dražby
daň z nabytí nemovitých věcí (osobně nezpracovávám, doporučím kolegy soudní znalce)
soudní spor
ocenění věcného břemene služebnosti nebo reálného břemene
Odhad pro hypotéku vychází z aktuální situace na realitním trhu, tržní odhad a odhad pro hypoteční účely jsou velice podobné. Banka si chrání své zájmy a při poskytování hypotéky musí tedy zjistit, za jakou částku může v případě insolvence klienta zpeněžit nemovitost, kterou žadatel dává do zástavy.
V uvedených případech se oceňuje majetek v úrovni tržní hodnoty. Tržní hodnota je určena nikoli na základě koeficientů a tabulek oceňovacího zákona (č. 151/1997 Sb.) a prováděcí vyhlášky, nýbrž podle skutečné nabídky a poptávky nemovitých věcí na realitním trhu v souladu s Mezinárodními oceňovacími standardy. Tržní ocenění je zpravidla založeno na třech základních přístupech - porovnávací, výnosový a nákladový. Tímto tržním oceněním je získána informace, jakou částku bychom měli reálně očekávat při nakládání se svou nemovitou věcí.
Pro vyřešení soudního sporu je velmi často nezbytné vypracovat znalecký posudek o hodnotě nemovitosti. V závislosti na zadání soudu, žalující nebo žalované strany se zpracuje ocenění konkrétního majetku k určenému datu ocenění.
Věcné břemeno služebnosti a reálné břemeno se ocení podle zákona 151/1997 Sb., o oceňování majetku.